3 września 2012

Nowy album Animal Collective

Animal Collective powraca z nowym albumem. Nad "Centipede Hz" zespół znów pracował w pełnym składzie: Avey Tare, Panda Bear, Geologist i Deakin, który nie miał swojego udziału w wydanym trzy lata temu "Merriweather Post Pavilion". Nie bez znaczenia był również tryb pracy. Po raz pierwszy od wielu lat rozrzuceni na kilku kontynentach muzycy zamiast wymieniać się pomysłami na odległość, zebrali się w jednym miejscu.

Powstało 11 kawałków. Już pierwsze takty "Centipede Hz" zapowiadają stylistyczną zmianę w porównaniu z poprzednią płytą. Kwartet zrezygnował z powtarzania sprawdzonych rozwiązań. "Gdy czujemy, że zaczynamy nabierać pewnych przyzwyczajeń, robimy zwrot o 180 stopni" - komentował decyzję zespołu Josh Dibb (Deakin). Opisując nowy krążek dla magazynu "Rolling Stone" powiedział: "To energetyczna, agresywna, ale też pełna emocji płyta. Prawdopodobnie wynika to z tego, że w jednym pokoju znalazło się czterech kolesi w towarzystwie naprawdę głośnych wzmaniaczy. Czuliśmy się jak osiemnastolatkowie grający w garażowym zespole".

"Centipede Hz" to powrót do rockowej przeszłości zespołu. Noah Lennox (Panda Bear) zrezygnował z elektronicznych beatów zastępując je tradycyjnym zestawem perkusyjnym (po raz pierwszy od czasów "Here Comes The Indian"), a oprócz wokalnych harmonii uwagę zwraca też indywidualna ekspresja każdego z głosów: Aveya Tare'a, Pandy Beara i Deakina. Powrót do składu tego ostatniego najbardziej widoczny jest w skomponowanym przez niego "Wide Eyed", na którym po raz pierwszy możemy usłyszeć go w roli głównego wokalisty. "Czuję, że zrobiliśmy coś nowego, ale wciąż myślimy o muzyce w kategoriach psychodelicznych" - mówi Deakin. [informacje prasowe]

Album promuje klip "Today's Supernatural":