27 czerwca 2013

Koncert Radiohead z 1995 roku do pobrania


Niespodzianka dla fanów Radiohead. Za pośrednictwem strony noisetrade.com pobrać można wydawnictwo będące rejestracją koncertu grupy z 1995 roku (tak, tak, sprzed 18 lat). Koncert odbył się w Nowym Jorku trzy miesiące po wydaniu albumu "The Bends", rozbrzmiały zatem niemal wszystkie utwory z niego pochodzące, łącznie z pięcioma singlami. Resztę setu stanowiły rzecz jasna utwory z debiutanckiego "Pablo Honey".

Ciekawy to okres w historii grupy, "The Bends" bowiem w pełni ukazał potencjał Radiohead mający zrealizować się parę lat później w postaci "OK Computer". Występ z czerwca 1995 roku był częścią amerykańskiej trasy, która w praktyce rozpoczęła karierę zespołu na tym kontynencie. Wtedy też Thom Yorke zaczął odważniej eksperymentować ze swym głosem, sięgając po bardziej ekspresyjne środki wyrazu znane z późniejszej jego twórczości. Jeśli zatem ktoś darzy sentymentem ten etap w dziejach grupy, chętnie wraca do jej wczesnych albumów lub do koncertowego wydawnictwa "27 5 94 The Astoria London Live", symbolicznie kończącego okres "Pablo Honey", niech sięgnie po "Radiohead Live At Tramps June 1, 1995" rozpoczynające etap "The Bends".

Koncert w formie mp3 pobrać można po podaniu adresu mailowego za darmo lub za dobrowolną opłatą na rzecz Amnesty International. [Wojciech Nowacki]