10 lutego 2014

Ten Różewicz którego nie znamy


Polsko-ukraińskie trio Dagadana wzmocnione o amerykańskiego perkusistę Franka Parkera powraca z nowym projektem „List do Ciebie”. Tym razem to nie twórczość ludowa, a listy i wiersze najstarszego z braci Różewiczów, Janusza, stanowią inspirację albumu. Krążek trafi do sprzedaży 15 lutego, a od 12 lutego będzie można zobaczyć zespół na żywo w wielu polskich miastach.

Wszystko zaczęło się przypadkiem kiedy to Filharmonia Łódzka poprosiła zespół o melorecytację jednego z wierszy Janusza Różewicza, zapomnianego poety z czasów wojny, na koncercie w Radomsku rodzinnym mieście Różewiczów. Zamiast jednego wiersza formacja napisała trzy piosenki. Bardzo pozytywny odbiór tego materiału zmotywował zespół do głębszego zbadania twórczości poety i napisania kolejnych siedmiu utworów i tak powoli powstał zarys nowego albumu. Integralną częścią tego projektu stał się również amerykański perkusista z Chicago Frank Parker (współpracował m.in. z Kurtem Ellingiem, Randym Breckerem i Johnem Patituccim), który wzmocnił skład zespołu.

Na wydawnictwie oprócz dobrze znanych folkowych brzmień Dagadany możemy usłyszeć bardziej niecodzienne dla zespołu nurty muzyczne takie jak reggae w utworze „Kino”, mocne elektroniczne beat-y współgrające z żywą perkusją w „Kartce Dla Nieznajomej”, jazzujący „Karnawał” czy cudownie łączący wiele gatunków tytułowy „List do Ciebie”. Oprócz dość oczywistych muzycznych doznań których płyta dostarcza słuchaczowi szczególną uwagę należy poświęcić sposobowi wydania albumu. W erze „digital downloads” miłą odmianą jest kartonowe pudełko long play’a zawierające oprócz samej płyty, list od zespołu dla słuchaczy, kolaże które łączą ze sobą zdjęcia z przeszłości członków zespołu i Janusza Różewicza jak i również same wiersze i ich tłumaczenia na język ukraiński i angielski dopełniające całość.

Płyta dostępna jest w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa Karrot Kommando, a już od 10 lutego można posłuchać całości w serwisie Deezer. Formację w pełnym składzie można będzie zobaczyć w trakcie trasy koncertowej po Polsce, która rozpoczyna się już 12 lutego 2014 koncertem we wrocławskim Firleju. Więcej informacji odnośnie terminów można znaleźć na stronie zespołu. A poniżej pierwsza odsłona trasy:

12.02 Wrocław - Firlej


13.02 Kalisz - Pod Muzami

 
15.02 Pszczyna - Bugsy Jazz Club

5.03 Szczecin - Rocker Club
6.03 Gdynia - Ucho
7.03 Bydgoszcz - Węgliszek
8.03 Białystok - Fama
9.03 Toruń - Lizard King
15.03 Strumień - Gimnazjum
29.03 Poznań - Teatr Nowy

Dla wszystkich wybierających się na koncert zespół przygotował niespodziankę. Dzięki wsparciu Poczty Polskiej każdy z słuchaczy będzie mógł napisać list do swojego przyjaciela i wysłać go bezpośrednio po wydarzeniu. [Grzegorz Skorupiński]