9 października 2012

Co tam panie w muzyce? #4: Jesieeeń


Jak śpiewa Mumio w najbardziej energetycznej piosence wszechczasów: „Jesieeeń... jesień... jesieeeń... Dzieci liście zbierają... na WF“! A ja po dłuższej przerwie zebrałam się do pisania. Dziś przedstawię wam zestawienie najważniejszych, najciekawszych i najzabawniejszych wydarzeń, które miały ostatnio miejsce w muzycznym światku.

Na początek rzeczy istotne. Chan Marshall przefarbowała włosy na blond. Rozjaśniła się jednak nie tylko jej fryzura, ale także stosunek do rzeczywistości – słychać to wyraźnie na nowej płycie Cat Power, której premiera miała miejsce 3 września. Tymczasem zapraszam na zupełnie darmowy streaming. Dostępny jest tutaj.

Najgłośniejsze i zarazem najbardziej huczne wydarzenie ostatniego tygodnia, to oczywiście premiera utworu „Skyfall” będącego motywem przewodnim 23-go już odcinka przygód agenta 007. Za wokale odpowiada urocza Adele, a tło instrumentalne tworzy 77 osobowa orkiestra. Dzień wypuszczenia utworu w eter (5.10), to zarazem pięćdziesiąta rocznica powstania pierwszego filmu serii. Magazyn RollingStone przygotował z tej okazji zestawienie TOP 10 bondowych hitów. Wśród nich znajdują sie tacy wykonawcy jak Nancy Sinatra, Tom Jones (ze świetnym „Thunderball”), Louis Armstrong, Madonna, czy Shirley Bassey w świetnym numerze „Diamonds Are Forever”. Zabrakło mi tam tylko motywu z przedostatniej części. Mowa oczywiście o duecie Jacka White’a i Alicii Keys. Ale wracając to teraźniejszości...

Nie mam już więcej spektakularnych newsów ale mam jeszcze kilka dość ważnych informacji. Dave Grohl ogłosił ostatnio (2.10) na facebook'owym fanpage'u iż jego zespół - Foo Fighters - zawiesza działalność. Niejeden fan z pewnością przeklinał w duchu twórców Facebooka za brak przycisku „nie lubię tego“!

Dalej. The Black Keys zapowiedzieli, że będzie płyta! Zapytani o to kiedy będzie, odpowiedzieli, że jak ją nagrają... Trzeba im przyznać zdolności retorskie mają we krwi! Mogliby wygrać niejedne wybory w USA! A skoro o wyborach mowa... ostatnio dostało się zespołowi The National za to, że podczas jednego ze swoich koncertów publicznie poparli prezydenta Baracka Obamę. Podobno otrzymali jakiś mail wypełniony nienawiścią. Potem na twitterze zespół informuje: „Proud to support @Barrack Obama again in 2012“. Skomentowałabym to, ale w sumie to chciałabym jeszcze długo pożyć, a kto wie, może kiedyś będę się starała o wizę...

Teraz przenosimy się z USA do Polski. 3 października świat ujrzało nowe dziecko Marii Peszek. Jego imię to... „Jezus Maria Peszek“. Jeśli ON istniał to teraz przewraca się w grobie i myśli o ponownym zmartwychwstaniu i nawracaniu Marii! A skoro jesteśmy w tematach religijnych, nie mogę nie uczepić się nowego kawałka Arcade Fire. Nazywa się „Crucified Again“ i jest przeokropny!

19 października czeka nas z kolei premiera nowego krążka Voo Voo. Będzie się on nazywał dość nowatorsko, dlatego osoby o słabych nerwach proszone są o zaparzenie melisy, bo ja za wasze leczenie płacić nie będę. Tak więc, nazwano go: „Nowa Płyta“. A kawałek promujący świeży twór kwartetu możecie obejrzeć i wysłuchać już teraz.

Na koniec znów wracamy na zachód, skąd dobiegają nas niezwykle szokujące informacje. Otóż prasa amerykańska donosi, że Lady Gaga zdobyła już 30 milionów fanów na Twitterze! Przebiła nawet Justina Biebera, którego śledzi jedynie 28 milionów fanów. Ale widać te 28 milionów wystarczy żeby pisali o jego wymiocinach. O czym ja mówię? Ano zobaczcie sami. [Agnieszka Hirt]