8 grudnia 2012

Zjazd na Bocznicę #1: Apokalipsa


Postanowiłem złapać kilka srok za ogon tj. popłynąć na fali apokalipsy, odjechać na bocznicę z nowościami i zbudować fundament pod przyszłe wydania. Cykl „Zjazd na Bocznicę” będzie miał charakter felietonowy i tematycznie ukierunkowany, a przedstawiane płyty czy wykonawcy będą spięci pewną klamrą. Na powitanie: w końcu to może pierwsze i ostatnie wydanie „Zjazdu na Bocznicę” temat katastroficzny, czyli płyty, które chcę przypomnieć sobie przed 21.12.2012.

W zalewie nowości często brakuje mi czasu na powroty do starych albumów, dzięki którym pokochałem muzykę, do wydawnictw sentymentalnych, ważnych czy odważnych. Jednakże nie chcę robić selekcji w stylu „10 płyt na bezludną wyspę”, bo przykładowo „Mark Of The Mole” The Residents będącą w Top5 najbardziej istotnych płyt w historii mojej „edukacji” nie zabrał bym do samotni, ale takie „Discovery” ELO już tak. Jaki jest klucz? To proste... tęsknota i „nasłuchanie się” zanim nie będzie już jak, bo albo nie będzie prądu, albo nas. Niektóre z płyt to te najważniejsze, ale nie wszystkie. Część z nich po prostu zbyt długo się kurzyła, a warte są przypomnienia sobie i przy okazji Wam. A może się okazać, że któregoś tytułu nie doświadczyliście na własnych uszach.

Gotowi na wycieczkę w przeszłość? Chronologicznie zaczynam od lat 80., bo lata 70. nie wywarły na mnie większego wrażenia, choć to od nich zaczęła się ukochana fala elektroniki i new wave. W 1981 wyszła już piąta płyta Ulravox, ale druga z Midge Urem – „Rage in Eden” [discogs/deezer]. A co to za płyta, czemu nie „Vienna”? Cóż, do tej płyty mam największy sentyment, choć najbardziej podoba mi się „Quartet”, to ta będąca odejściem od romantycznej stylistyki „Vienny”, wiejąca nowofalowym chłodem i mechanicznymi rytmami przyciąga mnie najbardziej. To album niedoceniony przez fanów,  a że świat się kończy to chciałbym jeszcze raz usłyszeć „I remember (death in the afternoon)”.


1989 rok. Skok o 9 lat w przód nie oznacza, że w latach 80. nie ukazały się płyty warte przypomnienia, ale – jak to się mówi – trzeba robić cięcia, by właśnie pod koniec „osiemdziesiątych” pochlupać się w czerwonej wodzie. Drugi album formacji The Young Gods „L'eau Rouge” [discogs/deezer] był krokiem przełomowym dla rocka pokazując, że „metal” można grać bez gitar. Samplery Akai S900 i S1000 to był szczyt marzeń, a brzmienia, które Szwajcarzy wtedy poskładali są do dziś wyjątkowe i ponadczasowo energetyczne. Często myślę o tym krążku i wciąż po niego nie sięgam.Podobnie nie wracam do płyty, która straszy zemstą natury za ludzką dewastację. „Too Dark Park” kanadyjczyków ze Skinny Puppy to płyta jak na nich dość stonowana [discogs/cduniverse]. Skupiająca się na treści i tekstach, muzycznie pokazała kunszt producencki cEvina Key'a i w 1990 roku uformowała koleinę dla przyszłych electro-industrialnych pokoleń. Wśród zawiłości dźwięków i planów brzmieniowych wciąż można znaleźć coś zaskakującego, a nie wiadomo co czai się w krzakach ciemnego parku.
Trudno powiedzieć czy udało się przetrwać w takim miejscu, bo wybudzając się dwa lata później, w 1992, wciąż tkwię w Kanadzie, jednak ktoś przerobił mnie na cyborga! „Tactical Neural Implant” Front Line Assembly to kluczowe dzieło w rozwoju industrialnej muzyki tanecznej i EBM dającej fanom „Neuromancera” udźwiękowioną wizję świata z terminatorami, robocopami i innymi cybernetycznymi tworami o zastosowaniu militarnym [discogs/cduniverse]. Licząc na remaster zwlekam z dnia na dzień, a  płyta przez to zalega nietykana i za to dostaję 0, nie 1.
W trakcie tego dwuletniego „snu” miałem wizję, że pływam pod wodą otoczony przestrzennymi brzmieniami. Był rok 1991 i grupa muzyków zapatrzona w smędzenie z wytwórni 4AD (A.R. Kane) postanowiła nadać muzyce gitarowej inny sens. Gitary brzmiały jak nie strunowce, a syntezatory, perkusja wybijała motoryczny rytm choć bardzo powoli, a żeński i męski głos dobiegał jakby z drugiego pokoju. Co więcej muzycy zamiast kultywować rock'n'rollowa ekspresję na scenie wpatrywali się w buty i stali niemal nieruchomo. Dlatego nazwano ich shoegazerami, a to co stworzyli stało się fundamentem post-rocka. Krążek, którego nie mogę zapomnieć i zdecydowanie nie jest zakurzony, bo nie mogę się z nim rozstać i w ciągu roku zawsze znajduję dla niego czas to „Just for a Day” Slowdive [deezer].


Szczególnie warto zaopatrzyć się w remastera z dodatkowym CD zawierającym trzy doskonałe EP-ki wydane przed debiutancką płytą [discogs].


Shogeze'owi poświęcę inne wydanie „Zjazdu na Bocznicę”, a tymczasem powracam do 1992. Tego roku ukazała się inna ważna technologicznie płyta – „Satiricon” Meat Beat Manifesto. [discogs/deezer] Przyznam się nie słuchałam albumu dobrych parę lat i ciągnie mnie do niego bardzo, choć z drugiej strony obawiam się czy obecnie będę w stanie przyjąć taką inwazję breakbeatowych bitów, filtrowanych wokali i natłoku telewizyjnego bełkotu. Zobaczymy... a tymczasem zbliżam się do granicy wszystkiego dobrego.Rok 1993 to absolutny przełom w nowoczesnej elektronice; wtedy ukazał się ponad tuzin płyt które na nowo zdefiniowały „techno” i elektronikę zorientowaną tanecznie. To także temat na oddzielny Zjazd na Bocznicę. Z tamto-rocznego katalogu najchętniej sięgam po Fluke „Six Wheels on My Wagoon” [discogs/deezer]. Album obok „Dubnobasswithmyhedaman” Underworld [discogs/cduniverse] stał się kamieniem milowym w rozwoju progressive. Bez tej płyty klubowa muzyka byłaby inna, a hitom „Electric Guitar” czy „Groovy Feeling”, mimo że przypominałem je sobie w połowie roku, chętnie znów dam się potargać.Nie chcę teraz drążyć tematu 1993, ale do rozstrzygnięcia mam wewnętrzny spór między Autechre „Incunabula” [discogs/deezer] a Reload „A collection of short stories” [discogs/cduniverse].

Ta druga jest dla mnie ważniejsza, jednak „jedynka” Ae tak długo leży u kuzynostwa, że strasznie się za nią stęskniłem.Jednym krokiem przejdę zatem do 1994 i dziwnych form żywych. Świat elektronicznego robactwa wykreowany na „Lifeforms” The Future Sound Of London nie był przeze mnie dawno odwiedzany, a wspomnienie EP-ki „Cascade” sprawiło, że koniecznie muszę tam zajrzeć [discogs/deezer].


Ten przegląd płyt do których od dawna nie miałem okazji wrócić mógłbym kontynuować nawet poza Y2K, ale ostatnią pozycją, na której się zatrzymam będzie „Advanced Technology” z 1996 [discogs/deezer].Popełniło ją trio Empirion mieszając techno i industrial. Takiego połączenia wtedy nie było, a skutki skoku energii, jaki miał miejsce wtedy są wyczuwalne do dziś... szczególnie w formacji Kloq, którą po rozpadzie Empiriona założył Austin Morsley. O!... ten krążek z 2008 też bym sobie przypomniał, bo gościnnie śpiewa na nim Douglas McCarthy z Nitzer Ebb [discogs/deezer].


Czas kończyć choć wiem, że niektórych dziwi nieobecność Hallucinogena czy Koxbox, a nawet Depeche Mode. Ale z tymi wykonawcami jestem dość blisko i nie mam potrzeby teraz wspominać ich muzyki. Dla nich będzie czas po apokalipsie, która pewnie okaże się bańką mydlaną... a może raczej medialną. Jeśli dotrwamy do kolejnego zjazdu na Bocznicę, to w styczniowej edycji przeskoczymy 20 lat wstecz, do roku 1993, by odkryć cyfrowe kamienie milowe.

Warto śledzić również mój facebookowy fanpage Drewutni, na którym pojawiają się wszelkie nowości. [Jarek dRWAL Drążek]