20 lutego 2013

Co tam panie w muzyce? #11: Z magią trzeba igrać


Dave Grohl wciąż jest jednym z najchętniej cytowanych artystów wśród brytyjskich mediów, Snoop Lion nadal zbija miliony dolarów na swoim nowym image’u, „Jedyne pismo rockowe w Polsce“ nieustannie pisze o tych samych zespołach a ja - też nieustannie - pałam nieodwzajemnioną miłością do muzyki.

Mimo, że moje upodobania skręciły ostatnio na ścieżki dźwięków tanecznych, to od czasu do czasu, chętnie sięgam po starutkie „Dirt“ grupy Alice In Chains. Tymczasem zespół zapowiedział premierę najnowszej płyty na maj a więc już za niecałe dwa miesiące! Na „The Devil Put Dinosaurs Here“ znajdziecie kawałek „Hollow“, którym A.I.C uraczyli nas w grudniu ubiegłego roku. Uszy recenzentów zapewne wyczulą się szczególnie na wokal i będą doszukiwać się w nim „syndromu drugiej płyty“, jako że jest to drugie zmaganie Du Vall’a pod skrzydłami A.I.C.

Gwiazdy rodzą się... niespodziewanie. Psy pokazał światu „Gangnam Style” w lipcu ubiegłego roku. Wystarczyło sześć miesięcy żeby utwór stał się jednym z lepiej nagradzanych w przeróżnych plebiscytach. Ostatnio koreański artysta uzyskał następujące nagrody, podczas rozdania nagród radia NRJ w Cannes: „międzynarodowa piosenka roku“ , „teledysk roku“, oraz „nagroda uznania NRJ“ dla samego artysty. A tydzień temu koreańskie nastolatki rozchwytywały znaczki pocztowe z wizerunkiem Psy. That’s life nigga!

Co jest waszym ulubionym środkiem uspokajającym? Moim nowym nabytkiem w tej kategorii jest nowe dzieło młodego anglika Jamesa Blake’a. Świetnie współgra z nieco starszym utworem Lany Del Rey, do którego kilka dni temu wyszedł wideoklip.

Dawid Bowie, skończy niedługo dwudziesty czwarty... nie rok życia, ale album. Jego przedsmak przedstawiono słuchaczom na początku stycznia. LP Zatytułowany „The Next Day“, ukaże się w marcu a już za tydzień (26-go) artysta podzieli się z nami kolejnym fragmentem swojej pracy („The Stars (Are Out Tonight)“). Stay tuned!

Od roku wiadomo, że frontman formacji Deftones majstruje z grupą ISIS nowy muzyczny projekt o nazwie PALMS. Kilka dni temu Moreno uploadował demo jednego z utworów, który znajdzie się na krążku zatytułowanym tak samo jak nazwa projektu. Debiutancki album grupy ma się ukazać pod koniec czerwca (25) nakładem wytwórni Ipecac Recordings. A teraz posłuchajcie próbki.

Kawałek, który umieścił kilkanaście dni temu nowojorski zespół The Strokes, był  ogromnym zaskoczeniem (kto zna dyskografię, wie o czym mówię). Z oficjalnej strony The Strokes można było pobrać darmowe mp3, natomiast całość materiału pod tytułem "Comedown Machine" trafi na sklepowe półki 26 marca. Osobiście, mocno utożsamiam się z refrenem „One Way Trigger”, no i polecam zaśpiewać go sobie przed lustrem. Efekt „wow” murowany!

Ale to wszystko nic przy premierze pierwszego singla The Knife, zapowiadającego długogrający album, który – przypominam – już w kwietniu! „Shaking The Habitual” na pewno trafi do mojej kolekcji. A jeśli chodzi o sam utwór, to cóż… jego nazwa – „Full Of Fire” - w najmniejszym stopniu nie opisuje tego jak bardzo elektryzuje i w jaki trans wprowadza słuchającego. Karin i Dreijer nie kłamali mówiąc, że nas zaskoczą. Zapomnieli tylko dodać, że efekt będzie piorunujący a odbiorca najprawdopodobniej nie wyjdzie z osłupienia przez kolejnych kilka dni od odsłuchu.

Podobno z Radiem Zet zawsze jesteś w sosie. Mi wystarczy telefon z dostępem do internetu. Jakiś czas temu tuż po przebudzeniu odpaliłam wujaszka Google i wpisałam trzy magiczne litery: „juj“. A oto wynik porannego zaklęcia. I żegnam się, do następnego! [Agnieszka Hirt]