22 marca 2013

Co Tam Panie w Muzyce? #12: Dlaczego Kordian jest trudny?


Na początek zdradzę wam, że Kordian jest trudny... ale pozwólcie, że rozwinę tę myśl nieco później, aby najpierw mieć możliwość zapoznania was z newsem tygodnia! Ową wiadomość dedykuję wszystkim, którym wydaje się że emigracja do Stanów to świetny pomysł. Otóż 15-go marca Beth Ditto została aresztowana. Wychodząc z baru wykrzyczała dwukrotnie zakazane słowo „Obama“. Dzielni przedstawiciele amerykańskich służb porządkowych, byli czujni i rozweseloną piosenkarkę zawieźli prosto na komisariat, gdzie wykonano jej najpiękniejsze zdjęcie w całej karierze. Kiedy zatrzymali Pussy Riot byłam zdruzgotana ale teraz to - przepraszam - mi się chce śmiać...

Pozostając w tym samym kraju, zbliżając się jedynie bardziej do zakazanego owocu, porozmawiamy o ministrze transportu. Ale po co? Ale dlaczego? Ponieważ Norman Baker poinformował niedawno media, iż zamierza wydać płytę grupy o nazwie Reform Club, którą założył trzydzieści lat temu. Zarzeka się tym samym, że teksty nie mają zabarwienia politycznego. No ja bardzo chętnie się przekonam!

Utwory brytyjskiego zespołu Blur zostały wzięte na ruszt przez Rockabye Baby. Tym sposobem tytuły: „Tender“, „Beetlebum“, „Song2“, „Popscene“ oraz „Girls and Boys“ zyskały nowe życie. Posłuchamy ich w wersji kołysanek dla dzieci. Rockabye Baby przerobili już w ten sposób utwory m.in AC/DC czy Black Sabath. Krążek zatytułowany 'Rockabye Baby! Lullaby Renditions Of Blur' wyjdzie za kilka dni (26go marca).

Nowe dzieło Phoenix usłyszymy w całości za miesiąc. Natomiast ich singiel „Entertainment“ doczekał się remixu, z którym możecie się zapoznać już teraz poprzez kanał Soundcloud. Całkiem niezły cover. Z początku miałam pretensje, że odebrano mu energii ale z kolei ta wersja dobrze oddaje melancholię zawartą w lirykach.

Vampire Weekend zaprezentowali z kolei aż dwa nowe utwory, które zapewne obiły wam się o uszy ale przypomnieć nie zaszkodzi. Tak więc jeden i dwa. Co wy na to? Bo ja na to jak na lato!

Teraz ważna informacja dla tych którzy przegapili - w kwietniu czeka nas nie tylko miła niespodzianka ze strony duetu The Knife. Otóż w pierwszy dzień tego miesiąca, na sklepowe półki trafi kolejna płyta Bonobo ("The North Borders")! Miejmy nadzieję że już wtedy zawita do nas wiosna i będzie można posłuchać sobie tego na słuchawkach, podczas wieczornego spaceru. A tymczasem zanurzmy się w dźwiękach singlowego "Cirrus".

Czas na gwiazdę wieczoru. Maciek Domagalski dostaje duży plus za odwagę, że do nas napisał i dlatego daję mu szansę zaprezentowania swojej twórczości. Napiszę tylko, że mocno polecam numer ósmy o tytule „Będzie to ład” (PAMIĘTAJCIE: Należy wreszcie być obywatelem)! I nie mogę przestać sobie wyobrażać klipu do tego numeru... Jako opis tych dziwactw zacytuję samego autora, który na moje pytanie o swoje inspiracje odpowiedział: „O ciekawostki ciężko, od kuchni jest to raczej nudne. Inspiruję się przede wszystkim klasyką samplingu (Negativland, John Oswald) i psychodelią lat sześćdziesiątych. Hołduję zasadzie DIY, czyli wszystko robię samodzielnie w domu i w najbliższym czasie nie planuję z niego wychodzić. Celowo stosuję prymitywne, przestarzałe metody, żeby osiągnąć brzmieniową inność.” Posłuchajcie a ja pojawię się za czas jakiś... z kolejnym odcinkiem. Miłego weekendu! [Agnieszka Hirt]