3 maja 2020

Pierwszy posłuch 1.05.20


"HiRUDiN" cechuje na swój sposób pełniejsze brzmienie niż na, z perspektywy czasu, surowszym poprzedniku. Austra wydaje się być tutaj bardziej popową, bardziej otwartą na międzygatunkowe flirty, chętniej też sięga po żywe instrumentarium. I choć obie płyty nie dorastają towarzyszącym im oczekiwaniom, to jednak "Future Politcs" przyniosło przynajmniej kilka zjawiskowych kompozycji, nowy zaś album jest raczej ostatecznie szkicową i nieszczególnie pamiętną całością.


Na "I Grow Tired But Dare Not Fall Asleep" sama atmosfera jest tymczasem tym, co szczególnie fascynuje. Ghostpoet w ponadczasowy sposób sięga po trip-hop w najlepszych tradycjach Massive Attack lat dziewięćdziesiątych, spowity jazzującym dymem i niemal rockową swobodą. Egzystencjalne lęki zostały podane tu w tak sennie kojący sposób, że album ten może okazać się znakiem czasów i jednym z najmocniejszych tytułów tego roku.


Czasy te stają się też dla wielu wykonawców okazją do czyszczenia szuflad i oferowania małych prezentów swoim fanom, tak oto Editors upublicznili dwie części kolekcji swoich rozlicznych b-side'ów, dem i bonusowych utworów. Dla tego zespołu zawsze były one okazją do odważniejszego eksperymentowania, do którego potencjał tonowany jest niestety na ostatnich studyjnych albumach, "You Are Fading, Vol. 3 / Vol. 4" powinny być zatem równorzędną częścią ich dziedzictwa. 


Na temat seriali mam równie wiele do powiedzenia, co na temat muzyki, ale jako że jest to blog muzyczny powiem tylko, że "Devs" to najbardziej zjawiskowe i filozoficznie poruszające science-fiction ostatnich lat. Sporą częścią obezwładniającej siły miniserialu Alexa Garlanda jest muzyka, medytacyjnie wędrująca po falach dalekowschodniego namysłu, narracyjnego napięcia, chrześcijańskiej sakralności, technologicznej grozy i jazzowej paranoi. Majstersztyk za którym stoją Ben Salisbury, The Insects oraz znany z Beak> i Porstishead Geoff Barrow.


[Wojciech Nowacki]