15 września 2010

Recenzja Hetane "Machines"


HETANE Machines, [2009] EMI || "Machines" to krążek, który warto przesłuchać i to nie tylko dlatego, że Polacy szerokiej reprezentacji w industrialnym rocku nie mają. Album jest bardzo dobry - dźwięki ciekawe, kompozycje świadome, a wokal Magdy Oleś bardzo charakterystyczny. Elektronika za którą stoi Radek Spanier nie pełni funkcji dodatku, jest odważna, zadziorna i toczy zaciekłe boje z gitarami, perkusją, a nawet stuletnią cytrą. Mam wrażenie, że ekipa z Hetane nie rozwinęła jeszcze skrzydeł, ale zadebiutowali intrygująco.

Krążek rozpoczyna się od utworu "Hard" - huśtającej się niczym masywne wahadło konstrukcji dźwiękowej, naszpikowanej mocną, zardzewiałą elektroniką i ciężkimi gitarami Łukasza Pola (elektryczna) i Remika Karpienko (basowa). W refrenie słyszymy stuletnią cytrę, która chociaż brzdąka subtelnie, zwraca na siebie uwagę i jakby kontroluje agresywną część dźwięków.


Drugim kawałkiem jest tytułowy "Machines", czyli mnóstwo zgrzytów, nu-metalowe przestery gitar i złowrogie wokale Magdy Oleś. Początek albumu nie pozwala na wytchnienie. "Brabrasen" to chaotyczny utwór, w którym szalone beaty toczą bój z gitarami, a ponad to wszystko wydostają się nieokiełznane, dzikie wokale. W połowie krążka pojawia się także utwór "White-Legz" - najciekawsza kompozycja. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim elektronika, która kapitalnie podkreśliła gniewny, niepokojący klimat piosenki.

Album w dalszej części oferuje także spokojniejsze utwory. W "Find The Lost Ghosts" usłyszymy szeptane wokale, na przemian ze śpiewem pochodzącym jakby z kosmosu czy zaświatów. Utwór "Sirenmoon" z kolei jest bardziej melodyjną, ponurą balladą - żeńskim fragmentem krążka. "Instinct" jest najbardziej odstającą - a zarazem w dziwny sposób pasującą do całości - kompozycją. Natarczywa elektronika, nieco bełkotliwy, eksperymentujący wokal i chwytliwy refren. Ciekawostką jest także - jedyny z tekstem po polsku - utwór "Nienawidzimy", którego liryki pochodzą z "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego. Wielu, którzy teraz słuchają Hetane poznało ich dzięki tej piosence zasłyszanej w radiu. 7/10 [Michał Nowakowski]